Vėl apie kalbėjimą ir apie kitus dalykus

Sveiki visi,

Šią savaitę aš buvau Londone mokymuose ir Bett parodoje.

Aš jau mokausi anglų kalbą 14 mėnesių ir turiu šiuo metu 1165 klausymo valandas. Prieš skrisdama susiradau bent kelias kalbų mokymo svetaines ir padariau testus. Vienoje - iš 25 klausimų 16 teisingų atsakymų. Antroje - iš 100 - 69. Kitos taškų nepasakė, bet trijų mokyklų verdiktas - mano lygis intermediate, o ketvirtos - uper intermediate. Manau, kad gal taip ir yra.

Taigi, kaip jaučiausi Londone… Tiesą pasakius, labai gerai. Jokios baimės ir streso, jaučiausi užtikrintai. Lengvai dalyvaudavau pokalbyje, galėjau apsipirkti, aptarti meniu, diskutuoti apie visokius technologinius dalykus mokymuose. Pristatinėti grupės darbo viešai nesibroviau, tačiau aptarime galėjau pasakyti savo nuomonę. Viską pasakydavau, ką norėjau ir, jei nežinodavau žodžio, galėdavau jį apeiti ir pasakyti kitais žodžiais.

Antras geras dalykas - aš labai gerai visus supratau. Ir mokymuose, ir Bett parodoje prie stendų, kai kalbėjausi su kompanijų atstovais. Pusė valandos ramiai kalbėjausi su Mančesterio universiteto profesore, kurios šnekos kovo mėnesį visiškai nesupratau. Supratau visus britų pranešimus, visiškai lengvai… Dėl to tikrai labai džiaugiuosi…

Tačiau mano kalbėjimo kokybė… Ne, nieko gero… Jokios intonacijos, jokios garsų asimiliacijos. Aiškiai atskirai tardavau kiekvieną žodį. Kalbėjimo maniera tokia labai griozdiška. Pagrindinis blogis - pastangos pasakyti labai gerai. Aš įvertinčiau savo kalbėjimą kaip varginantį …Tačiau nė vienas pašnekovas nepaprašė pakartoti, ką pasakiau, atrodė, kad visi viską suprato, o tai jau gerai. Bet gal tiesiog man pasitaikė labai mandagūs žmonės:-)
Ir man visą laiką atrodė, kad visi kiti kalba labai gerai, o aš ne.

Jei būčiau labai įžūli, pasakyčiau, kad angliškai kalbu beveik taip gerai/blogai, kaip Steve rusiškai:-)

Todėl, matyt, Gintaras buvo teisus, kai rašė, kad tuo pirmuoju tūkstančiu nėra ko apsiriboti.

Dabar dėl žodžių mokymosi. Aš iš tikrųjų niekada nekartojau žodžių, nedirbau su flashcardais ir Super Memo. Nežiūrint į tai, žodžių trūkumas Londone buvo mažiausia problema.

Bett parodoje prie kalbų mokymo stendo pasiėmiau lankstinuką ir į akis krito ispaniškas sakinukas. Ir staiga suvokiau, kad suprantu, kas ten parašyta. “Tai yra žaliasis vėžlys.” Tiesiog žinojau, kad tortuga tai yra vėžlys. Bett nežinau, iš kur žinojau. O pernai Porte ragavau jauną portugališką vyną, kuris vadinasi Vino verde. Taigi, žalias vynas ir žalias vėžlys. Šių dviejų asociacijų visiškai užtenka ir dabar visada prisiminsiu tuos žodžius. Aš visada žodžiams kuriu asociacijas. Nesvarbu, jei pirmą kartą asociacija nesuveikia, ji atsiskleis reikiamu laiku ir reikiamoje vietoje vėliau. Šitaip mokytis pradėjau intuityviai, o paskui perskaičiau Veros Birkenbihl audio knygą apie atminties lavinimą ir ji tik patvirtino, kad elgiuosi teisingai.

Steve moko, kad žodžius reikia mokytis būtinai sakinyje. Bet kas yra sakinys? Tai taip pat žodžio asociacija.

Ir dar norėjau atsakyti Gintarui į klausimą apie vokiškų ir angliškų žodžių įsiminimo procentą, bet jis jau pats išsiaiškino. Taip ir yra. Įsimeni greičiau tos kalbos žodžius, kuriai jau sukurti ryšiai smegenyse. Kai pasieki tam tikrą kritinę masę, nauji žodžiai prisiklijuoja prie žinomų be galo lengvai.

Dabar turiu susirasti būdą, kaip pagerinti kalbėjimą. Kai kalbuosi viena su savimi, juk kalbu kuo puikiausiai. Problema - tą patį pasakyti kitam.

Kai gavau vokiečių kalbos baigimo diplomą, kalbėjau irgi sunkokai. Paskui labai daug skaičiau ir kalba išsilygino. Galbūt man reikia daugiau laiko skirti skaitymui?

Kai čia kažkada dėliojome vieni kitiems nuorodas, kažkas įdėjo štai tokią nuorodą:
http://english-speaking-tips.com/

Aš užsiregistravau ir kiekvieną dieną gaunu į paštą po vieną patarimuką. Štai vienas pavyzdys:

Try to practise speaking at the front of a mirror. Just sit on a chair in front of a mirror in you house, preferably the biggest one, and start speaking.The topic doesn’t matter. At the beginning choose one that you are most comfortable with or the one that seems most interesting. Then… just start speaking. Try to speak at least for five minuts, look at the topic from different prespectives, cover all the aspects. Try to speek fluently, without long pauses. See what you do with your hands, legs, do you fidget for example or play with a pen? When you feel you don’t have anything else to add, just stop talking. Thanks to this exercise you build your confidence in your speaking abilities, as well as you are aware of your body lanuage, so you can try to eliminate the unnecessary or weird moves, e.g. playing with your hair.

Labas, Miride. Tau reikėtų įteikti metų studentės apdovanojimą :slight_smile:
Steve turi didelę kalbėjimo patirtį. Jo išvada paprasta: “norint kalbėti gerai, reikia kalbėti daug.” Kaip ir visur čia tikriausiai yra atsipalaidavimo klausimas. Gerai prisimenu, kaip lankiau vairavimo kursus. Kartais vairuodavau gerai, kartais blogai. Blogai vairuodavau tada, kai norėjau vairuoti gerai. Gerai vairavau, kai būdavau atsipalaidavęs. Veidrodis vargu bau ar padės atsipalaiduoti - reikia realių situacijų. Vieną dieną pripranti ir nekreipi dėmesio. Kai nustoji stengtis, tada viskas ir gaunasi. Čia Eimis tikriausiai turi ką pasakyti, nes jis jau per tai perėjo, tik kaip jį prisišaukti :slight_smile:

Gaila, kad veidrodis nepadės. Turėčiau pastovų geranorišką pašnekovą.:slight_smile:

Nes iš tikro taip ir yra. Ilgą laiką neturi galimybės kalbėti realiai, o paskui patenki į labai atsakingą situaciją ir labai susikaustai.

Na, aš visvien gal bandysiu kalbėtis su veidrodžiu, jeigu jau tokie reikalai:-)
Dar bandysiu vėl grįžti prie Effortless pamokų ir šešėliuoti.
Ir dar gal dar daugiau skaitysiu.
Turiu Audacity programą, galėsiu įrašinėti savo kalbėjimą, tik iki šiol tingėjau tai daryti.
Ir tikėsiuosi, kad laikui bėgant kalbėjimas susitvarkys. Ir aš galėsiu pasakyti, kaip ir tu - aš anglų kalboje maudausi:-)

Daugiau vaistų kaip ir nežinau:-) Bet gal kas nors iš išvardintų čia ir padės:-)

@miride
Apie veidrodžio idėją yra Krašeno išsakyta mintis ir Steve komentaras. Nors jie vienas kitam tarsi lengvai prieštarauja, aš sutinku su abiem, kitaip sakant, šiuo atveju nebūčiau toks kategoriškas kaip Krašenas.

Krašeno idėja yra, kad “talking is not practicing”. Aš tik neseniai pradėjau suvokti, ką tai reiškia. Iš tikrųjų kalba yra generuojama ne burnoje, o smegenyse. Kalbėjimas negerina “fluency”, kadangi burna (kitaip sakant kalbos organai), kokia tobula ji bebūtų, negali atkurti to, ko nėra smegenyse, o smegenų akumuliatorių mes įkrauname, ne eikvodami tuos 2, 3 ar kiek ten procentų jos yra įkrautos, o duodami joms srovę t.y. input.

Kita vertus, Steve pastebi (ką ir aš pastebėjau atpasakodamas AJ mini-istorijas), kad kalbėjimas padeda pastebėti savo kalbos trūkumus, t.y. kur mes stringame, ko negalime pasakyti ir, klausydami tą pačią istoriją sekantį kartą, į tas vietas mes jau savaime kreipiame daugiau dėmesio ir išmokstame.

Ir dar man labai patinka natūralios tvarkos hipotezė, kur sakoma, kad smegenys turi imunitetą prieš priverstinį mokymą - jos įsisavina tai, ką įsisavina, o ne tai, kas joms yra brukama. Kaip sako Rolan, “smegenys ne farsas taip kad nereik is ju “kotletu” kept…” :slight_smile:

Tačiau…

Mes negalime tuo pat metu būti dviejose vietose, todėl jeigu mes įsisaviname kažką, į ką bandome atreipti daugiau dėmesio, tai praleidžiame kažką, ką galėjome lengvai įsisavinti natūraliu būdu. Dar viena idėja apie tai, kaip karvės ėda žolę. Jos nebando suėsti kiekvienos žolelės su visom šaknim, o parupšnoja truputį šen, truputį ten ir galiausiai priėda tiek, kiek reikia :slight_smile:

Žaviuosi aš Miride’s ryžtu mokytis. Aš atrodo, taip pat turiu motyvacijos mokytis - tiesiog nusprendžiau, kad užteks jau nemokėti anglų kalbos, vaikščioti į kursus, padaryti šiokią tokią pažangą, paskui vėl viską pamiršti… O esant reikalui, prasižiojus kalbėti, suvokti, kad stop! Negaliu nieko pasakyt!

Aš mokausi Livgq svetainėje apie pusantro mėnesio ir žadu pirkti A.J. pamokas, kolkas tik tą Intro klausausi. Bet pastebėjau vieną dalyką - pradėjo lyg ir blėsti entuziazmas, praeitą savaitę kokias keturias dienas apskritai nieko nei klausiau, nei skaičiau. Ar jums būdavo tokių “tinginio” periodų?

@Gintaras. Aš pažiūrėjau filmukus, ačiū. Aišku, kad čia viskas labai teisinga. Ir natūralios tvarkos hipotezė taip pat teisinga ir man labai patinka.

Ir, o varge, tikrai negali vienu metu būti dviejose vietose. Kalbėjimas su veidrodžiu neveikia visiškai:-) Jei žiūri į savo rankas, kojas ir mimiką, nustoji kalbėti. Tiesiog pameti mintį ir viskas. Gal čia irgi reikia treniruotės, aktoriai juk taip mokosi.

@Joli19. Ačiū už gerą žodį. Bet gal tai labiau ne ryžtas, o tam tikras smalsumas. Kiek gali pasiekti, va taip, mokydamasi pati, netradiciškai ir lengvai. Pati pasirinkdama medžiagą, laiką, būdą. Ir dar - man tiesiog tai labai tai patinka.

Kai pradedi mokytis visai nežinomą kalbą (šiuo atveju aš kalbu apie ispanų kalbą), viskas atrodo kaip giliame rūke. Nesupranti nieko, neatpažįsti jokios kalbinės struktūros, nesupranti, kur čia koks veiksmažodis ir ką reiškia vieniša raidelė y. Tačiau paskui tas rūkas pamažu pamažu pradeda skladytis, pradeda ryškėti kontūrai, jie įgauna vis labiau apčiuopiamas formas, vaizdas ryškėja… Ir tai yra toks nuostabus atradimo jausmas.

Ir su anglų kalba juk irgi yra taip pat. Pradžioje laikas eina ir niekas nevyksta. Nematai rezultato, entuziazmas blėsta… Visi išgyvena ir tingėjimo priepuolius ir frustracijos periodus. Jei labai nesinori mokytis, organizmui reikia duoti pailsėti, bet mano manymu, nereikia atitrūkti ilgam. Yra toks dalykas kaip įprotis. Įpročiui suformuoti reikia laiko, o paskui jau jis pats tave valdo.

Yra dar tokie dalykai - mažytės pergalės. Visai mažas rezultatas, kuris tau pačiai parodo, kad eini į priekį.

Jei būnu labai pavargusi ir nenoriu mokytis, tai ir nesimokau. Bet tai nereiškia, kad atsitraukiu nuo anglų kalbos. Tiesiog tada žiūriu angliškai filmą. O po dienos vėl pasiilgstu mokymosi. Man net sunku čia kažką pasakyti, nes aš esu padsėdusi:-)

Aš dar nieko gerai ir nesuprantu ispaniškai, bet kartais žiūriu ispaniškus filmus. Bandau sieti veiksmą su žodžiais, kai kuriuos žodžius atpažįstu, kai kuriuos tuo būdu išmokstu, klausausi kalbos melodikos. Na, tai tiesiog smagu:-)

Gintaras čia rašė labai daug apie tai - kai darosi nuobodu, pakeisti veiklą arba turinį. Analogija su karve, manau, irgi apie tą patį. :slight_smile:

Mirde tiek daug prirasiai kad as net tingeciau tiek daug rasyti kaip tu ir skaityti -) Negeriau butu atsiversti gramos puslapi ar ten belekokia kniga ir uzmesti sakant aky ir manu manimu butu aiskiau -)
Aisku ten tavo profilis rodo 30k zodziu mokomu bet gramos jeigu neturi irgi is sono keistai atrodai -)
Niekas nesako kad reikia studijuoti ta gramatika tik karts nuo garto pasiziureti ar pasiklausyti -) Gana aiskiau ir idomiau, pasiziuri ir aisku -)

@lingqqqenglish.

:slight_smile:

Sveiki,

Miride kaip ir visada autoritetas mums visiems, sėkmingo mokymosi pavyzdys :slight_smile: Kalbant apie atsipalaidavimą šnekant anglų kalba tai čia didelis pliusas link sėkmingo pokalbio kas be ko. Labai toks ‘‘liuks’’ jausmas šnekėti su airiu (mano atveju) apie beleką kai nejauti jokios atsakomybės, nesvarbu ar tu suklysi ar kažką ne taip pasakysi bet vistiek malsi liežuviu greitai kad ir kiek klaidų bedarytum ir jiems tas pats, svarbu kad esmę suprastu. Aišku vistiek geriau tūrėti kuo didesnį žodyną kad nereiktu tą patį žodį kartoti po dešimt kartų ir pnš. Ką mes čia ir darome t.y auginame savo anglų kalbos žodžių bagažą ;]
Dabar mokindamasis esu pasinęšęs ant knygų, šiandien pabaigiau skaityti knygą (pačią rimčiausią mano gyvenime) ‘‘The 7 Habits of Highly Effective People’’ by Stephen R. Convey gal kas nors skaitėte? Šiaip suprasti buvo galimą daug ką, aišku kartais ir ne (daug metaforų ir pnš.) bet iš ešmės ne mano tipo knyga nes knygoje labiausiai susikoncentruojama buvo ties verslu kaip efektyviai suburti gerą kolektyvą,atmosferą, ties šeimos santykiais ir tt. Žodžiu kas arčiau biznio tas kolkas ne man ;]
Dar klausausi audio book ‘‘The 4 Hour Work Week’’ by Timothy Ferris sužinojau apie šią knygą iš Power English taip pradėjau tik pradžią klausyti kaip bus toliau matysiu, kolkas tai įdomi.
Skaitau ir knygą apie fitnesą (lyg būčiau žuvis vandenį :smiley: ) nes patinka ir galima kolkas suprasti apie 90% informacijos taip kad liuks.
Žodžiu noriu pasakyti kad stengiuos mokintis anglų iš to kas patinka, čia ir visiems aišku tas. Tai kas būtų naudinga, o anglų automatiškai gerėja kiekvieną dieną, svarbu kokią informaciją gauni. Visa ta gramatika, žodyno augimas, skaitymas, klausymas viskas ateis su laiku kaip Gintaras jau šimtus kartų yra sakęs.
Taip kad mieli kolegos mokinkitės iš to kas patinką ir anglų kalba liesis laisvai :smiley:

@miride
Jeigu tave įdomauja tavo lygis, tai gali dar pasitikrinti pagal bendrą europinį rėmelį ar gradaciją, nzn kaip čia išsireikšti:

O čia Steve video, kur jis sako, kad, kadangi jis 3 metus gyveno Prancūzijoje, kur intensyviai mokėsi prancūzų kalbos, tai čia jo lygis galbūt ir yra C2.

Tuo tarpu airių jumoristas, per 3 mėnesius rengiasi pasiekti C1 kinų kaloje :slight_smile:

@Eimis144. Ačiū, Eimantai už viltį - kad anglų kalba kada nors liesis laisvai:-) Man labai jau šito reikia ir ne kada nors, o jau šį birželį:-)

Knygų skaitymas - tai aš labai gerai suprantu. Tik tu skaitai iš tikro labai rimtas knygas, o aš tai visokius vėjus savo malonumui:-)

Labai džiaugiuosi, kad tau taip gerai sekasi:-)

@Gintaras. Ačiū, pažiūrėjau viską. Man patinka, kad Steve taip pat akcentuoja skaitymą tam tikram akademiniam lygiui pasiekti.

Pagal apibūdinimą mano lygis yra, manau, B1.

Su veidrodžiu susitaikiau. Jis manęs jau nebetrikdo ir kalbėti taip pat yra lengva.

Užsiregistravau šeštadieniui pokalbiui su amerikiete tutore (čia vis dar tavo taškai, ačiū dar kartą).

@miride
Mano importuojami subtitrai ir knygos dažniausiai sistemos įvertinami kaip Intermediate 1 arba 2 lygio. Tai matyt tokia ir yra normali kalba, o norint išgirsti advanced lygio kalbą, turbūt reikėtų vaikščioti į rimtus seminarus, kur lektoriai kalba būtent tokiu lygiu. Arba skaityti atitinkamas knygas :slight_smile:

Tavo pokalbis su tutore deja nėra pasaulinės svarbos įvykis, kadangi tau tai ne pirmas ir jau turbūt net ne dešimtas kartas, bet vis tiek įdomu, kaip ten viskas bus. Jeigu nesunku, tai po to truputį papasakok, kaip viskas vyko :slight_smile:

Beje, dar dėl valandų. Kai kalbėjau su Steve, jis sakė, kad kinų kalba pagal kokybę jo arsenale yra ketvirta po anglų, prancūzų ir japonų. Dabar turime keletą skaičių :slight_smile:

“For reference, when I studied Chinese I spent 7 to 10 hours a day at it. For Russian I was only able to spend an hour or so a day. After 10 months of Chinese I had spent over 3,000 hours on Chinese. In five years of Russian I had only managed to spend half that amount of time, or 1,500 hours. My Chinese is better than my Russian.”

Šaltinis: http://blog.thelinguist.com/2012/01/is-pimsleur-effective.html

@Gintaras. Bet žinoma, parašysiu, kai pakalbėsiu. Na, gal tai man ir ne stebuklas, bet visvien įdomi ir nauja patirtis. Nes gi dar niekada nesu kalbėjusi va taip, su mokytoju, mokymosi tikslais:-)

Taip… Per 10 mėnesių 3000 valandų - tai iš tikro kažkas.

Vadinasi - pasiliekame prie valandų skaičiaus, kaip pažangos rodiklio?:slight_smile:

O dėl tekstų lygių… Na, aš tiesiog nežinau. Ispaniškas LingQ’as traktuoja mane kaip intermidiate lygio mokinį. Mokausi tekstus, kurie yra irgi intermediate. Tačiau nė už ką ir niekaip nesu tokio lygio. Sakyčiau, jokio dar lygio nesu, net pradedančiojo.

Pastebėjote, kad LingQas pasunkino tinginiams gyvenimą ir dabar nebeleidžia perkėlinėti žodžių iš karto į 4 lygį?:slight_smile: Nors gal jūs visi dirbate su flashcardais sąžiningai ir jums skirtumo jokio nėra.:slight_smile:

Man vakar leido :slight_smile: Šiaip tai aš nedirbu su LingQ flashcard’ais, užtenka ir to, kad jau pusantros savaitės kariauju su Supermemo. Paaiškėjo, kad iš apie 650 įsiskolintų žodžių, esu pamiršęs per 150. Tai dabar su jais ir vojevosiu. Vokiškų iš 300 pamiršau 100.
Bet vakar buvau užėjęs į žodyno skyrių. Radau daug naujovių - žaislų. IMHO kas jau labai nori mokytis žodžių, tai ir flashcard’ų yra per akis :slight_smile: Taigi užėjau, peržiūrėjau dažniausiai vartojamus žodžius pagal Steve metodiką ir sudėjau ketvertukus ant kai kurių.

Metodika čia:

@Gintaras. Ačiū. Patikrinau. Tiesa, vis dar galima, ačiū tau, Dieve:-) Man tiesiogreikėjo išvalyti naršyklę ir sutvarkyti puslapį po paskutinio atnaujinimo. Metodiką pažiūrėjau… Tiek to, lieku prie savo metodo… kam paskui dėlioti ketvertukus, jei galima iš karto tai padaryti:-)

@Miride, iš pirmo aš skaitydavau tik paprastas vaikiškas knygutes, tas noveles viena iš jų kaip ‘‘Hardy Boys’’ kur AJ rekomendavo ir kitokias. Dabar noriu skaityti kažką rimčiau, kad gaučiau naudos ne tik anglų kalboj bet ir kažką galėčiau sužinoti ir kažką išmokti.
Šiaip ką pastebėjau kad skaitydamas rimtesnę knygą kad ir apie fitnesą suprantu daugiau nei skaitydamas vaikiškas noveles, gal dėl to kad fitneso terminai man labiau priimtini.
Aš flash cardus peržiūrėjau gana seniai kažkaip kaip ir Gintarui kuris minėjo anksčiau nepatinka kad reikia juos peržiūrėti po du kartus tai kaip ir atsibodo. Labiau patinka Supermemo nes labai gera įdėja programos žodžiams peržiūrėti.

@Eimis144. Oi, Eimantai, atleisk, dėl Dievo, jei tau mano reakcija pasirodė įtartina. Žinoma, kad aš džiaugiuosi, kad tu jau gali skaityti kietas knygas ir tai puiku. Rašydama, kad skaitau vėjus, turėjau omeny tiesiog ne mokslinę literatūrą, o visokius detektyvus ir Terry Pratchett fantastiką:-) Man skaitymas yra vienas iš didžiausių malonumų ir, jei jau skaitau angliškai, tai va taip ir skaitau - maloniai:-)

Na, taip, mokantis labai svarbu klausymas. Aš vis dar kažkaip nelabai galiu patikėti, kad tik po metų mokymosi galiu kalbėti ir visai neblogai jaustis toje kalbinėje aplinkoje. Tai kaip stebuklas. Bet skaitymo aš neatmetu niekada. Ir Steve tame Gintaro pasiūlytame filmuke kalba taip pat apie skaitymo svarbą. O jei skaitai, kas labai patinka, kaip tu knygą apie fitnesą, pavyzdžiui, tai net ir užsimiršti, kad skaitai svetima kalba.

Ir kiek prisimenu, tavęs dar laukia Bredberis:-)

@Miride, aš nieko įtartino tikrai nepagalvojau :smiley: Aplamai anksčiau niekada neskaitydavau nei mokykloje nei namie, pirma mano perskaityta knygutė buvo berods 11 klasėje ‘‘Senis ir jūra’’ o dabar kažkaip sakyčiau visai ‘‘užkabino’’ tas skaitymas :slight_smile: