Kaip aš padariau anglų kalbos mokytoją (natūralus mokymasis vs. tradicinis)

Esu labai susijaudinęs, kadangi labai iškilmingai jaučiuosi. Ko gero tai pirmas mano išties rimtas pasiekimas. Bet apie viską iš pradžių. Jau ne kartą minėjau, jog esu ne itin stropus mokinys (kitaip sakant pakankamai tingus). Paskutiniu metu uždirbau LingQ‘e nemažai taškų, kurių niekaip nespėju išnaudoti. Ir kiekvieną mėnesį iškyla reali grėsmė, kad dalis mano taškų suges, kadangi jie galioja tik 3 mėnesius.

Ir štai paskutinė mėnesio diena. Visus savo senuosius raštus anglų kalba jau išsitaisiau, naujų neparašiau, užsirašiau 1 valandos pokalbiui vienas su vienu ir dar liko taškų. Tada padariau tai, ką man jau keletą pastarųjų dienų labai knietėjo padaryti.

Jau kažkur esu rašęs anksčiau, kad kai nuėjau į vieną forumą, kur lietuviai bando rašyti angliškai, man labai rėžė akį kažkoks nenusakomas tos kalbos keistumas. Žodžiai lyg ir tvarkoj, bet kažkaip labai keistai jie naudojami. Tada šitą reiškinį pavadinau, kad lietuviai rašo angliškai su žiauriu akcentu.

Paskui supratau iš kur tas akcentas atsiranda. Tereikia išversti jų sakinius į lietuvių kalbą pažodžiui ir gausite kuo puikiausius taisyklingus lietuviškus raštus. Tada pasidarė aišku, kaip gi jie tuos sakinius pagimdo. Jie tiesiog savo mintis verčia pažodžiui į anglų kalbą, kadangi tradicinės mokymo sistemos aukos paprasčiausiai nežino angliškų frazių ir gaunasi, kad žodžiai lyg ir tvarkingi, o frazės - nematytos neregėtos. O kaip gi dar kitaip galėtų būti verčiant pažodžiui?

Kartais paskaitinėju kai kuriuos forumus ir įdomesnius blogus. Tarp jų ir vienos iš anglų kalbos mokytojų blogą. Ta mokytoja lietuvė, aktyviai reiškiasi internete, rašo į forumus, turi svetainę, Facebook profilį plius net 3 (!) grupes Facebook‘e, baigė pedagoginį universitetą, moko vaikus ir suaugusius už pinigus, beveik 10 metų patirtis, vadina save „anglų kalbos specialiste“ ir kaip rašo savo svetainėje, nuolat kelia kvalifikaciją užsienyje ir netgi išvardina vietas, kur tą kvalifikaciją kėlė.

Visa tai surašiau ne dėl to, kad norėčiau užvažiuoti ant tos mokytojos asmeniškai, o kad pademonstruoti, jog tai yra tipinė tradicinė Lietuvos anglų kalbos mokytoja. Maža to, greičiausiai viena iš geresnių, kadangi yra mąstanti, progresyvi ir aktyvi. Pedagoninį užbaigė gal ir visos mokytojos, bet toli gražu ne visos tobulinosi toliau.

Taigi, kartais patyliukais užsuku į jos blogą paskaitinėti kas naujo Lietuvos mokytojų gyvenime. Ir ką jūs manot! Neseniai radau straipsnelį anglų kalba. Perskaičiau ir kaip visada man ta kalba užkliuvo. Nu kažkaip neskamba, nors tu ką! Tada panižo rankos. O ką jeigu aš patyliukais atiduočiau tą straipsnelį anglakalbei patikrinti… Taškų juk turiu daugiau negu man reikia…

Ir kai paskutinę mėnesio dieną eilinį kartą iškilo grėsmė mano krauju ir prakaitu uždirbtiems taškams, įmečiau patikrinimui ne savo, o mokytojos darbelį. Turiu pasakyti, kad tikėjausi blogesnio rezultato. Man pasirodė, kad korektorė buvo pernelyg atlaidi. Na, bet tai ne mano reikalas.

Paskui, po pokalbio su Steve sūnumi Marku per Skype, parašiau jam laišką. Parašiau ant smūgio, greitai, per daug negalvodamas su tikslu perteikti idėjas, kurios, mano supratimu, jam galėtų būti svarbios. Ir atidaviau patikrinimui. Ir ką jūs manot? Šiandien gavau ištaisytą ir savo kūrinį.

Ta Da!

Man be galo malonu pranešti, kad mokytoja padaryta minimalia persvara 18-17.

Kitaip sakant, mokytoja padarė vieną klaidą kas 17 žodžių, o aš – nieko nebaigęs mažaraštis, kuris niekada nesimokė anglų gramatikos, 1 klaidą kas 18 žodžių.

Vėlgi. Jokių asmeniškumų. Aš žiūriu į šį reikalą taip: sistema prieš sistemą. Mokytoja, ko gero krimto gramatiką mokykloje ir universitete 15 metų, tikriausiai atliko begalę pratybų ir testų. Netgi gavo leidimą mokyti kitus. Aš nesmokiau gramatikos niekada. Ir apskritai mano anglų kalbos mokymosi stažas – vos 4 metai, įskaitant ir tuos 2 metus, kai mokiausi su ta nelemta programa English+ kartą per savaitę. Ir ką gi?

Mokytojos su maždaug 15 metų sudijų ir beveik 10 metų praktikos anglų kalba niekuo negeresnė už mano. Dar daugiau. Čia buvo tik sausi skaičiai. Pažiūrėkime giliau, ką jie reiškia.

Mokytojos klaidos:

Choice of Words – 42% (5 klaidos)
Unnatural usage – 17% (2 klaidos)
Verb – 8% (1 klaida)
Preposition – 8% (1 klaida)
Other – 25% (3 klaidos)

Mano klaidos:

Article – 41% - (7 klaidos – tiesiog neparašiau „a“ arba „the“, ten kur reikėjo parašyti)
Verb – 18% (3 klaidos)
Punctuation (skyryba) – 12% (2 klaidos)
Preposition – 6% (1 klaida)
Spelling – 6% (1 klaida – praleidau raidę – vietoje „buy“ parašiau „by“)
Singular/Plural – 6% (1 klaida)
Word Order – 6% (1 klaida)
Unnatural Usage – 6% (1 klaida)

Mokytojos darbelis – viso labo 198 žodžiai (12 klaidų – 1 klaida kas 17 žodžių), mano – lygiai 300 žodžių (17 klaidų – 1 klaida kas 18 žodžių)

Bet ji žinoma rimtu veidu taiso mokinių klaidas, ir dar ima už tai pinigus. Čia maždaug tas pats, kas mokėti už supuvusius kiaušinius, kuriuos parduotuvė parduoda kaip gerus.

Bet įdomiausia yra ne tai. 59% mokytojos klaidų sudaro žodžių pasirinkimas ir nenatūralus vartojomas. Ką tai reiškia. Pavyzdžiui kai kurie lietuviai sako „держать экзамен“ tuo metu kai rusai taip nesako niekada. Jie sako „сдавать экзамен“. Tai ir yra žodžių pasirinkimas arba nenatūralus vartojimas ir tokio tipo klaidos yra vyraujančios mokytojos kalboje.

Tuo tarpu pagrindinės mano problemos artikeliai ir skyryba (53%). Vien tik pašalinus šią problemą, klaidų sumažėtų perpus.

Mokytojos naudai turiu pasakyti, kad ji nepadarė nė vienos artikelių ar skyrybos klaidos. Tačiau gyvoje kalboje kablelių nesigirdi ir praleisti artikeliai IMHO yra mažiausia bėda.

Išvadas galite pasidaryti patys. Kas mokysis tradiciniais metodais (LingQ‘e turbūt tokių mažuma :wink: gali orientuotis į mokytojos rezultatus, kurių jie greičiausiai ne tik kad neperspjaus, bet netgi niekada prie jų nepriartės, kadangi mokytoja yra „anglų kalbos specialistė“ su ilgamečiu stažu, o jie - tik paprasti studentai. Vienintelis dalykas, ką panašu, kad jie gali tikėtis išmokti naudoti – tai artikeliai ir kableliai. Bet ar tai yra svarbiausia kalbos dalis?..

Pabaigai noriu pacituoti Zamiatkiną. Šiuo atveju greičiausiai, kad taip nėra, bet tai yra apie silpnesnius mokytojus, kurių, kaip jis teigia, yra dauguma:

“К тому же эта и без того неприятная для всех участников игры ситуация усугубляется острейшим чувством собственной языковой неполноценности у учителей, которые достаточно слабы в разговоре на иностранном языке и в понимании его на слух (у многих практическое владение разговорным языком вообще находится на нуле). Им постоянно кажется, что их вот-вот в этом прилюдно и с безобразным скандалом разоблачат, и чисто бессознательно они концентрируюся на более безопасных для себя областях – грамматике и чтении, в рамках которых учителя чувствуют себя достаточно уютно и уверенно, пресекая в зародыше любые попытки – намеки на попытки! – учеников выйти за эти рамки…”

Super Gintarai :).
Palaikau visiskai :).
Man irgi nelemti laikai ir gramatika visada ikyredavo ir mokykloje ir universitete :(.
Na, dabar bandau LingQ mokymosi buda… Intensyviai mokausi tik daugiau nei menesi. Bet geri jau jauciu :).

Sveikinu, Gintarai, ir nuoširdžiai dėl tavęs džiaugiuosi. Kažkuria prasme tu mums esi kelrodė žvaigždė, nes visą laiką eini priekyje (aš, pvz. atsilikusi nuo tavęs dviem metais).Yra labai gera žinoti, kad metodika pasirodė esanti teisinga ir padėjo pasiekti nuostabų rezultatą. Rašyk nuolatos apie savo sėkmes, nes jei tau pasisekė, vadinasi, taip bus ir su mumis. Tu suteiki mums viltį, kad IŠ TIKRO įmanoma išmokti kalbėti:-) Ačiū už tavo blogą - jis mane atvedė čia ir pas AJ ir tuo nepaprastai džiaugiuosi.
Geriausios tau sėkmės.:slight_smile:

Ačiū visiems už palaikymą.

Rolan, aš atsisakiau žodžių mokymosi (ir tai dar ne visiškai) tik tada, kai jau praktiškai galėjau susikalbėti . Aš ir toliau perkeliu frazes iš AJ mokslų į Supermemo, tik iš LingQ jau nebeperkėlinėju. Tiesiog noriu padidinti klausymo/skaitymo kiekius ir intensyvumą, o žodžių perkėlinėjimas užima laiko ir tai ne pats įdomiausias laikas. Tai naudinga, bet ne itin įdomu :slight_smile:

Dabar dėl to įvykio.

Tikrai nenoriu čia daryti varžybų ar pasipuikuoti savim. Esu įsitikinęs, kad ta mokytoja šimtą kartų geriau už mane kalba angliškai. Ką aš norėjau parodyti, tai klaidų pobūdį. Pas mane iš 300 žodžių buvo tik viena žodžių pasirinkimo/nenatūralaus vartojimo klaida. Pas ponią mokytoją 200 žodžių tekstuke - 7. Beje po to tekstuko, korektorė mane pagyrė, kad mano kalba pagerėjo ir kad nepadariau artikelių klaidų (ji dar nežino, kad ten ne mano tekstas :D) Reikės pasakyti, tik nesakysiu kieno. Nenoriu daryti Lietuvai sarmatos.

Tarp kitko tie mokytojos 200 žodžių - tai yra 9 sakiniai. Įdomu kiek vaikai gauna mokykloje, kai 9 sakiniuose padaro 12 klaidų… Man kažkodėl atrodo, kad lygiai 2. Bet mokytojams klaidas daryti galima. Kas leidžiama Jupiteriui, neleidžiama jaučiui.

Taigi norėjau parodyti klaidų pobūdį. Tradicinė sistema gimdo žodžių parinkimo ir nenatūralaus vartojimo klaidas, natūralus mokymasis - daugiau gramatines klaidas. Korektorė atkreipia mano dėmesį į artikelius ir skyrybą, dar padarau klaidų veiksmažodžių vartojime ir vieną kitą kitų rūšių klaidą.

Ką dabar darysiu.

Nieko. Mokysiuos kaip mokiausi. Galėčiau žinoma klaidingus sakinius sumesti į Supermemo (taip jau padariau po pirmo pokalbio su Steve), bet labai tingiu, o iš kitos pusės man labai neįdomu mokytis teisingai vartoti artikelius ir dėti kablelius. Žiūrėsiu po kiek laiko, gal tų klaidų sumažės savaime, o jei ne, gal ir pasimokysiu, tik kuo toliau, duo daugiau tų neperkeltų klaidų kaupiasi. Šiai dienai neperkelta klaidos iš 3 pokalbių ir 9 rašto darbų. Kuo toliau, tuo sunkiau darosi prie jų prisėsti.

Kita vertus, kokia man nauda iš tų kablelių ir artikelių, jeigu aš dar filmų negaliu pilnai suprasti iš klausos? Tai dabar pagrinde tuo ir užsiimu. Darausi sau pamokas iš Hannah Montana (kartu su dukra) ir šiaip žiūriu savo malonumui The Cosby Show be subtitrų. Jau peržiūrėjau 4 pilnus sezonus iš 8 (netoli 100 serijų).

Tobulumą, jeigu man jo reikės, paliksiu pabaigai. Tie, kas iš pat pradžių siekia tobulumo, per tą savo siekį retai kada dabėga iki finišo, nes užknisa smulkmenos. Čia tas pats kas nagrinėti įvairius tešlos ingriedientus, o pyrago nematyti 10 metų. Kam užtektų kantrybės?

P.s. Tarp kitko. Basic’ą pradėjau pirkti tada, kai padėjo masiškai gesti mano taškai. Labai jau gaila buvo žiūrėti, kaip tas gėris prapuola. Man labai patiko idėja apie tylos periodą ir vos ne du metus neturėjau nė vieno pokalbio. Bet vieną dieną teko žengti į šalį nuo komforto zonos :slight_smile:
Nelengvas, bet būtinas žingsnis, nes reikia ne vien ausis treniruoti, bet ir kalbos padargus.

Gintarai, o kaip tu gaudavai tasku kol neturejai basic’o?
Si programa super, bet kadangi vartoju kol kas nemokama versija, tai ko truksta labai, tai kartais noretusi su kuo nors pasisneketi angliskai, aisku, gal dar per anksti, bet…kartais ir truputuka… :slight_smile:
Kaip su kalbejimu? Gal kokiu ideju yra?

Ačiū, Gintarai, kad pasidalinai savo sėkmės istorija- tai paskatino mane ir toliau mokytis, nenuleisti rankų, nors kartais nebūna lengva.

Dalis užsiregistravusių per mano rekomendacinę nuorodą žmonių pirko Basic’ą ir už juos LingQ man duoda po 200 taškų per mėnesį. Tai juos ir naudoju. Pakol sugesdavo mažai, tai neėmiau sau į galvą, bet kai vieną mėnesį nustojo galioti 600, pamaniau, kad už tiek jau būčiau galėjęs gauti 15 min. pokalbį, jeigu būčiau turėjęs Basic (kitaip reikėtų 1000 taškų). Tai nuo tada jau pradėjau judėti. Per pirmą pokalbį tos 15 minučių slenka laaaaaabai lėtai :slight_smile:

Šiaip tai aš pradėjau ne nuo kalbėjimo, bet nuo rašymo ir mini-istorijų atpasakojimo. Ten labai greitai išlenda spragos - matai, ko negali pasakyti ir, kitą kartą klausydamas, jau atkreipi dėmesį į tą vietą ir po kažkelinto perklausymo įsimeni.

@Hopeida
Jeigu perskaitysi Steve knygą, sužinosi, kad frustracijos etapas yra neatsiejama kalbos mokymosi proceso dalis :wink:
Tiesiog per tai reikia pereiti. Malonumas ateina ne iš karto :slight_smile:

O, kaip tik dabar verda karšta tema anglakalbiame forume - The silent period – a comfortable way to waste time.
Matau ten šmėsčioja Benny - The Irish Polyglot vardas. Jis nesutinka nei su Steve, nei su Krašenu ir mano, kad reikia pradėti kalbėti nuo pat pirmos dienos :slight_smile:

Steve balsas - geras :). Puikus tarimas, na, bet cia - skonio reikalas.
O AJ - ypatinga energija, gal tulam lietuviui kiek perdeta :). Bet man patinka :).
Man pasitaike pamoku su vokiete (gyvenanti Anglijoje), senyva moteris, tai visai negalejau jos klausytis… “sunki” tartis, intonacija, balso tembras…
Gerai Steve sako, klausykis pradzioje tik to, kurio tartis ir balso tembras patinka ir rinkis temas kurios “veza”.

Tikrai sutinku su tuo, o del kalbejimo ir klausimo… Kaip gali pradeti kalbeti, jei neturi “active” zodinelio ? Na, neiseis, man pries kelis metus teko bendrauti savaite su tikru britu, bet as turejau zodziu atsarga, aisku nepakankama laisvam bendravimui, bet… tai “perlipau” per lietuviskas baimes -matyt pasekme - lietuviskos mokyklos (pasakysiu ka nors netaisyklingai angliskai) ir bendravau. Super treniruote man buvo…
Ko truksta daba…
Ir ko pasigendu LingQ… (Nemokamoje versijoje :))

@Rimko
Ten pradžioje yra 4 žingsniai (vadinasi Get Started), kuriuos atlikus, galima gauti 15 nemokamų minučių su vadovu. Jie yra visai lengvi ir paskutinis iš jų yra “Pakviesti draugus”. Gali išsiųsti iš ten emailą vienam draugui (arba pats sau į kitą dėžutę, bet aš to nesakiau :wink: ir tas žingsnis jau bus įskaitytas.

Taip, Gintarai, dekui uz patarima, jau padariau siuos zingsnius :).
Gaila, kad tik 15 minuciu :).

@Rolan
Smagu. Aš mokausi internetinio marketingo ir rengiuosi uždirbtus taškus panaudoti angliškų straipsnių taisymui. Tik bėda, kad tų straipsnių reikia pirmiau prirašyti :smiley:

@Gintaras
O kur gauti paskaityti tą Steve knygą?Nes jau daugiau kaip mėnuo tęsiasi tas nelemtas etapas :frowning: Nebenoriu mokintis, nes atsiverčiu mane dominančią medžiagą, bandau suprasti ir pykstu, kad nieko nesigauna suprasti…“Lomkės” , žodžiu…apie malonumą nei kalbos nėra.

Kaip minejo Gintaras, frustracijos periodas trunka kiekvienam ivairiai…
Man jis truko daugiau nei 2 menesius… Nors kartais ir dabar apima, kai isijungiu pvz. bbc zinias ir ne viska suprantu :), bet…

Galiu pasidalinti patirtimi kaip iveikiau :), arba beveik iveikiau :slight_smile:
Kadangi taip sutapo, kad siuo metu turiu daugiau laisvo laiko, tai ji skiriu beveik visa kalbos studijoms :).
Taigi, pradejau intensyviai mokytis ir ole… Po beveik 2 intensyviu menesiu man jau pradeda patikti :)… Nors “lomkes” buvo dideles…
Kada skirdavau mazai laiko mokymuisi, tai ir rezultatai nedziugino… O daba jau “valgau” mokslo vaisius po truputi… :).
Taigi, Hopeidea, nenuleisk nosies, laikykis ir viskas bus ok… Svarbiausia pastangos… ir uzsispyrimas, kad gali…

@Hopeidea
Taigi čia sistemoj ji yra. Tik labai pakavota. Reikia eiti į biblioteką, ivesti į paiešką bele ką ir tada atsidariusiame lange, kur yra filtrai reikia išfiltruoti pagal tiekėją - reikia pasirinkti “The Linguist Book” ir visi skyriai tau bus kaip ant delno.

Dėl lomkių tai nusiramink ir paklausyk A.J. podcastą “Change your goal”. Jis irgi čia yra. Filtruoti taip pat reikia pagal tiekėją ir reikia pasirinkti AJ. Man asmeniškai tas labai padėjo. Nes sužinojau, kad greitai nieko nebus. Tada nusiraminau ir pradėjau mokytis lėtai :slight_smile:

Rimko, Gintarai, rolan, labai ačiū už palaikymą ir patarimus.Pagaliau “ledai pajudėjo”…Prireikė , kaip Steve savo knygoje ir minėjo kai kokių kardinalių įvykių asmeniniame gyvenime, naujų pažinčių ir dar naujos medžiagos…AJ įrašas taip pat patiko. Motyvacija reanimuota ir vėl su malonumu mokausi :)))

@Hopeidea,
sveikinu, kad “ledai pajudejo”. Gerai Stevas sake, kad pirmiausia turi TIKRAI noreti ismokti kalba, antra tureti puikia studiju programa.
Atsizvelgiant i mano patirti su anglu kalba, as manau, kad man nepasiseke butent su studiju programa, motyvacija gal ir buvo, bet… motyvacija greitai baigdavosi…
Nors gal nebuvo to “TIKRAI” noriu? Gal buvo tik tikrai :).
Na, bet Lingq tikrai “veza”… O tai svarbiausia, tada atsiranda ir motyvacija ir laiko randi ir t.t.

@Rimko,ačiū, aš irgi džiaugiuosi ir stebiuosi, kaip vėl smagu mokytis:)

Labas Gintarai, o kaip mokytoja sureagavo į žinią apie klaidas? O gal pasikuklinai kaip tikras lietuvis ir jai ištaisyto teksto net nepersiuntei?
Šaip, manau, kad mokytoja yra šaunuolė. Ji daro ir daro daug. Tai, kad ne visi metodai, kuriuos ji naudoja, yra patys veiksmingiausi, yra ne jos, o ją mokiusios sistemos bėda. Ji ir taip daro daug daugiau negu iš jos ta sistema reikalauja.