Turkish Forum

Hello,please write to this forum about turk and turkish?Are you turkish?Can you speak turkish?

Gümaydın.Turkçe biliyormusunuz?

Are you Armenian? Can you speak Armenian? Most likely you have Armenian blood.

Sorry if that bursts your turkish (fake azeri) bubble.

Yerazhishda,
              This is a forum about learning languages.This is not  forum obut your politics and historical idea.
               First You have to be kind person.
               Second you have to intrduce you.

I can write an answer.We  and  Turks did not any mistake for armeni

an.But You did lot in the anatolia and karabağ.

selam millet, nabersiniz.ben bursadan furkan. çinceye merak saldım uzun zamandır TPRS methodunu araştırıyorum ingilizce uyguluyorumda ama diğer diller için bu biraz zor gözüküyor derken burayı bi arkadaş tavsiyesi üzerine buldum. ama nasıl işlediği konusunda fikrim yok. yardım ederseniz sevinirim. çinceyle ilgileniyorum bu arada. nasıl başlamam gerek nasıl kelime öğrenicem helppp.

Günaydın. Benim adım Stefanie. Ben almanım ve Gürcüstanda oturuyorum. Benim eşim Gürcü. Bir çocuğunuz var, küçük bir erkek. Ben hekimim ve tıp öğrenci olarak Ankarada staj yaptım. Burada eşim ve ben tanıştık. Türkiyeyi çok seviyorum!

Ha, “Turks did nothing to ermenli”. Inchkan esh pan e adiga! No, you only took our land of Western Armenia and slaughtered 1.5 million of our people…

Is this not getting a bit out of hand? Aren’t we hear to learn?

Oh ok, I wasn’t aware that this wasn’t a place to “talk about anything you like as long as you write in English!”. Are we really that politically correct as to be afraid of offending others? You cannot separate language from culture…

Merhaba Arkadaşlar,
Burda Türkçe forumu açtık.Bir yıl geçti aradan.Yazın.Ögrenmenin yarısı yazmak yarısı okumak.

Merhaba staphl,Thanks lot for write about TURKIYE.Forma gucice ve almanca ile birkac adres yazabiliseniz hepimiz memnun oluruz.

Good evening

Merhaba Arhadaşlar,
Nasılsınız?

Hi Friends,
How are you?

مرحبا أيها الأصدقاء ،
كيف حالك؟

I heard Turkey is a great country. Can you tell us more about where you live and its surroundings?

Hi arenas,
Thank you very much complement.
Why is Türkiye great country?Let me explain that:
-Turkey has got historical background,historical building and historical places.
-Yunus Emre,Mevlana Celattin Rumi and Atatürk do live here.
-Such as historical museum and many building is located in Turkey. Ayasofyo museum and Blue mosque etc.
-Turkey has got democratic system,secular sistem and 99 percent of Muslim country.

Merhaba arkadaşlar. Türkçe öğrenmek isteyenlere yardımcı olabilirim… Bende ingilizce öğrenmeye çalışıyorum. Pratik yapacak arkadaşlar aramaktayım.Teşekkürler

bu konu cok karistirilmis, baska bir turkce forum basligi acamaz miyiz