Airiška muzika

Turbūt nenusiraminsiu, kol neparašysiu. Prieš dvi savaites buvau The Dubliners koncerte Vienos Metropolyje. Norėjau apie tai parašyti, bet matau, kad negaliu. Per sunku. Geriau pasakysiu, kaip aš atradau airišką folk muziką, kas tai yra ir duosiu porą pavyzdžių.

Taigi prieš porą metų nupirkau dukrai gitarą ir sugalvojau paieškoti pamokėlių YouTube. Pirmas dalykas, ką radau, buvo šitas. 15-metis anglas (!), paprašė vokiečio (!), kad parodytų, kaip groti vieną airišką (!) dainą:

Po to radau Paddy Reilly:

Paskui išėjau ant The Dubliners, The Pogues ir t.t. Ir tik vėliau sužinojau kažką… Pasirodo 1188 metais išleistoje “Topographia Hibernica” yra toks įrašas:

“Gerald de Barri conceded that the Irish were more skilled at playing music than any other nation he had seen.”

Taigi, atrodo, kad ne iš balos tas gražumas.

Šiandien, bedirbdamas prie kompo, išgirdau vieną dalyką ir pasidariau “handicapped.” Negalėjau toliau dirbti, kol neišsiaiškinau, kas tai yra. Pirmas dalykas, niekaip negalėjau suprasti, kaip ir iš kur atsiranda tokie tekstai. Realybė pasirodė žiauri. Bet apie viską iš eilės. Pirmiausia išgirdau šitą:

Tiksliau pas mane grojo studijinis įrašas (žiūrėti geriau pirmą, o klausyti šitą):

Čia tekstas:

See the child
With the golden hair
Yet eyes that snow the emptiness inside
Do we know
Can we understand just how he feels
Or have we really tried

See him now
As he stands alone
And watches children play a children’s game
Simple child
He looks almost like the others
Yet they know he’s not the same

Scorn not his simplicity
But rather try to love him all the more
Scorn not his simplicity
Oh no
Oh no

See him stare
Not recognizing the kind face
That only yesterday he loved
The loving face
Of a mother who can’t understand what she’s been guilty of

How she cried tears of happiness
The day the doctor told her it’s a boy
Now she cries tears of helplessness
And thinks of all the things he can’t enjoy

Scorn not his simplicity
But rather try to love him all the more
Scorn not his simplicity
Oh no
Oh no

Only he knows how to face the future hopefully
Surrounded by despair
He won’t ask for your pity or your sympathy
But surely you should care

Scorn not his simplicity
But rather try to love him all the more
Scorn not his simplicity
Oh no
Oh no
Oh no

Sunku būtų tai suprasti, jeigu nežinoti istorijos. O istorija labai paprasta ir labai trumpa. Štai ji:

Phil Coulter’s first son was born with Down’s syndrome, several months later he wrote the song Scorn not his Simplicity about his experiences with his son’s disorder. He first played the song to Luke Kelly. Because of the personal essence of the song Luke Kelly felt that the song should not be sung except for special occasions, and not on every performance.

Phil Coulter yra tas pats žmogus, kuris parašė “The Town I Loved So Well”, nuo kurios ir prasidėjo mano pažintis su tradicine airių muzika.

Po anuo video, kur R.I.P. Luke Kelly dainuoja gyvai, yra komentaras:

Im only 12 and I knoo every luke kelly , wolfe tones , paddy reilly and dubliners song thumbs up to promote young irish people listen to real irish music fuk jedward

Toks įspūdis, kad vaikiukas neanglakabis, tačiau iš kažkur gi žino apie airišką muziką!

O čia yra tai, ką aš mačiau savo akimis:

Skirtumas tik tas, kad šiame video tie vaikinai yra 4 metais jaunesni… Solistas Barney McKenna yra vienintelis gyvas originalus dublineris. Smuikininkas John Sheahan prisijungė dviem metais vėliau ir kaip dublineris groja dar tik 47 metus. Kitais metais The Dubliners planuoja pasaulinį turą. Proga - 50 metų ant scenos.

Beje, koncerte jų bendraamžių nepastebėjau. Jie jau nebevaikšto į koncertus. Publika buvo jaunesnė bent 20 metų ir daugiau, kas matosi ir šiame video.

Bendrai koncerto atmosfera buvo smagi ir linksma, tik žiūrėti į tą linksmumą man buvo sunku. Niekada dar nebuvau regėjęs tokio dalyko iš 4 metrų atstumo, kai muzikantai faktiškai alsavo man tiesiai į veidą.

Čia linksma daina iš to paties koncerto, kurią žino turbūt visi:

@Gintaras. Tavo įdėtai medžiagai išsinagrinėti visada reikia laiko.

Scorn Not His Simplicity dainos komentaruose radau tokį įrašą:
Irish artists are better not only because of their voices, but the effort, passion, morals, etc. that they invert in their songs. And that one ingredient nobody can explain.

Matyt, šitas airių atlikėjų nuoširdumas ir aistra tave ir pasigavo.

Tu taip laukei to koncerto… Kodėl negali apie tai rašyti? Perpildytas? Nusivylęs? Nors beveik ir parašei…

Dainos istorija sunki… Artimai pažįstu vaikiuką su Dauno sindromu ir beveik kiekvieną dieną matau jo tėvus…Šitos šeimos pažįstami ir draugai labai nuoširdžiai bendrauja su berniuku, tačiau gatvėje pasitaiko visko…Bet iš tikro visą skausmo gilumą tegali suprasti tik tokio vaiko tėvai.

Ir tai girdisi dainoje…

Bet kodėl gi dainą mėgsta ir tie, kam tai visiškai neaktualu… įskaitant 12-mečius, ko aš visai negaliu suprasti?
Man irgi patinka skaityti komentarus :slight_smile: Po vienu Luke Kelly video (http://www.youtube.com/watch?v=MOKIhXW48cM) radau tokį:

He didn’t die, he just went play this song the God.

Beje, kartą Šveicarijoj traukinių stoty mačiau turistų su Dauno sindromu grupę su vadovu. Visi buvo su kuprinėmis ir keliavo ar tai po šalį, ar tai po Europą, nežinau, bet svarbu tai, kad keliavo! Taip pat esu matęs močiučių, kurios ne tik kad neišgali pakelti savo bagažo, bet net į traukinį negali įlipti be pagalbos. Ir nežiūrint į tai, keliauja po pasaulį. Lygiai taip pat atlaiko 9 valandų skrydžius oro laivais.

O dėl koncerto…
Leonard Cohenui buvo 74, kai jį žiūrėjau. Jis visada (!) įbėgdavo į sceną (žiūrėjau koncertą 3 kartus skirtingose vietose 8 mėnesių laikotarpyje).

Dublineris Barney McKenna jau daugiau kaip 10 metų groja sėdėdamas… Pirmas dalykas, ką pamačiau įėjęs į salę, tai kad šį kartą buvo pastatytos 2 kėdės. Pamaniau, dar vienas… Tai tikrai nenuteikia labai optimistiškai, turint omeny, kad trys dublineriai jau po velėna. Bijojau, kad kuris nors nenumirtų tiesiog ant scenos (jie turi tokią tendenciją - groja tol, kol kažkurį reikia išnešti).

Antras įspūdis buvo, kai artistai išėjo ant scenos. Barney ėjo šlubčiodamas ir įsikibęs į parankę asistentui (lygiai taip pat ir išėjo). Po to atsisėdo ant savo kėdės pats ir asistentas jam padavė instrumentą. Paskui ta liūdna seno žmogaus daina… Barney negalėjo nusilenkti publikai, nes jam tikriausiai skauda nugarą, todėl tildė ovacijas ir liepė visiems kuo greičau sėstis, kad jam nereikėtų bandyti lankstytis. Tačiau kaip jis valdo instrumentą! Čia jis prieš 9 metus. Dabar groja taip pat. Jei neįdomu, pažiūrėkit bent pabaigą, kadangi pradžia yra pakaknamai lėta:

Barney papasakojo, kai, kai jis buvo jaunas, nebuvo televizorių, todėl jie grodavo muziką, dainuodavo dainas ir pasakodavo istorijas. Kartais per radiją išgirdę įdomias melodijas iš užjūrio, jas adaptuodavo savo instrumentams ir taip pat grodavo.

Ir nežiūrint į viską, Barney atrodė linksmiausias iš visų dublinerių. Koncertas užtruko 3 (!) valandas. Kaip ir Leonardo Coheno. Kadangi sėdėjau ištiestos rankos atstumu, tai gerai galėjau matyti veidus. Pabaigoje, kai kuris nors prarasdavo savikontrolę, matėsi, kad jie buvo labai labai pavargę. Paskui vėl imdavo šypsotis lyg niekur nieko. Per 11 dienų Austrijoje jie davė 10 koncertų. Tai yra kažkas, ko kiekvienas gali pasimokyti. Lygiai kaip ir tęsti pradėtą darbą. Čia vienas himnas, apie kurį vienas komentuotojas parašė: “Out of all the work songs I have ever heard, this one seems to be one of the only ones that manages to awake something in me. Whenever I hear this, I get a deep sense of determination renewed within me, true values spoken by men who have experienced the world already.” Dainuoja R.I.P. Ronnie Drew.

Ir Dublineriai nepasiduoda. 1984 metais mirė Luke Kelly (būdamas 43 metų). Dublineriai grojo toliau. 1988 mirė Ciaran Bourke (53 m.). Dublineriai grojo toliau. 1995 metais pasitraukė The Dubliners įkūrėjas Ronnie Drew (mirė 2008 m.). Dublineriai tebegroja. “That’s the main kind of contribution that we’ve made, awakening people’s interest in the rich culture”, - sako smuikininkas John Sheahan. Žmonės turi misiją. Ne tą, kur įvairios įmonės skelbia savo interneto puslapiuose, o tikrą misiją.

Ir jie jau turi pamainą (tiesa ne Airijoje, bet Amerikoj) - The Young Dubliners:

Ką tai reiškia 50 metų ant scenos, nėra visai paprasta suvokti. Kad būtų lengviau susiorientuoti laike, pasakysiu, kad The Dubliners pradėjo groti dviem metais vėliau negu The Beatles. Tuo metu, kai bitlai sustojo 1970 metais, praėjus 40-čiai metų po to dublineriai vis dar tebegroja. Fenomenas. Daugiau nieko negaliu pasakyti.

Tiesa, parvežiau dukrai lauktuvių airišką švilpuką - tin whistle - privalomas tradicinės airių muzikos atributas. Tikras muzikos instrumentas kainuoja tik 8 EUR! Štai dėl ko jie ten visi moka groti :slight_smile: Maniškė jau patį pirmą vakarą išmoko groti įžangą iš Titaniko finalinės dainos :slight_smile: Tai skamba maždaug taip:

Pamiršau parodyti, kaip buvo, kai dar visi buvo gyvi.

Nūnai liko tik smuikininkas ir Barney su bandžo. Beje dabartinis turas yra pasiruošimas prieš 50-mečio turą ir vadinasi It’s Too Late To Stop Now

@Gintaras. Ačiū, kad parašei. Galvoju, kad galbūt supratau…

Nutiko įdomus dalykas. Paklausiau vieno iš dublinerių interviu: http://www.thedubliners.org/ ir man pasirodė, kad airišką akcentą suprantu geriau negu anglišką (pavyzdžiui Londono)…

Aišku, čia kalba jau smarkiai pagyvenęs žmogus, jo kalba nėra greita, bet būtų įdomu sužinoti ar tai labai skiriasi nuo tos kalbos, kuria kalba pavyzdžiui Eimio draugai.

Keliu į viršų seną temą. Radau savo el. pašto dėžutėje AirBaltic pasiūlymą pigiau nuskristi į Vieną. Tai yra svarbu, kadangi rugsėjo mėnesį reikia nuskristi pažiūrėti dublinerių 50-metų-ant-scenos koncertą.

Ta proga sužinojau, kad mano pernykštė baimė turėjo pagrido. 50-mečio ture dalyvauja jau tik vienas originalus dublineris. Barney McKenna šių metų balandžio 5 d. atgulė po velėna. Šitą jo liūdną dainą pernai dar spėjau pamatyti gyvai.

Šou tęsiasi, kadangi, kaip sako dar likę gyvi dublineriai, “sustoti jau per vėlu…”

Wikipedia:

At first it was unclear whether The Dubliners would continue their 50th Anniversary Tour in the wake of McKenna’s death. However they soon confirmed that they would “do their best to honour all the concert dates for the rest of the year [2012]”

Afigietj! Airiai krenta kaip musės. Pasirodo Gary Moore irgi paliko šią ašarų pakalnę. Pernai.
Nugyveno vos 58 metus…

Čia jis dar jaunesnis ir linksmesnis dainuoja airišką klasiką:

Mokytis galima kiekviename žingsnyje. Kaip bendrauti su žmogumi, kuris greitai mirs? Su žmogumi, kuris žino, kad greitai mirs ir kuris žino, kad visi žino, kad jis greitai mirs.

Čia pavyzdys
(tekstas U2, dalyvauja U2, Sinead O’Connor, The Dubliners, Shane MacGowan, kitų nepažįstu :slight_smile:
Pasmerktasis sėdi pirmoje eilėje ir klauso.

Čia dar yra pokalbis tete-a-tete (dalyvaujant kamerai)

Mano skype draugas iš Anglijos kažkada atsiunte šit The Pogues With The Dubliners - YouTube iki tol apie juos nebuvau girdėjusi aš tada taip atradau Dubliners labai juokingas atlikimas :)kam idomu

Kai aš atradau Paddy Reilly (- YouTube), jis man pasirodė jau nejaunas.
Kai po to pamačiau The Dubliners (- YouTube) jie man pasirodė laaaabai seni… (čia yra “40 Years Reunion” koncertas Dubline). Paddy Reilly beveik neatpažįstamas.

Nuo to koncerto praėjo dar 10 metų…

Vienas iš šios kompanijos prarado balsą (dėl gerklės vėžio), du pasiėmė Dievulis. Trys dalyvauja pasauliniame ture 50 metų buvimo ant scenos proga. Toks tad gyvenimas :slight_smile:

Gal kas nors žino, kaip vadinasi filmas apie tuos laikus, kai 2 mln. airių išplaukė į Ameriką po bulvių maro ir visuotinio bado Airijoje?