ХХ съезд и разоблачение культа личности Сталина ( XX party congress and the denunciation of Stalin)

60 year ago Nikita Khrushov made his well -known report about the personality cult and political crimes of Stralin.

This congress was very important in the history of Russia.
I’ve written an article about this congress and about the political situation at that time.

You can read my Russian version here:

1 Like

Я сам читал немного на эту же тему недавно. Хрущев и эти исторические события мне очень интересные. Спасибо за статью.

Да, я был еще совсем ребенком, но я помню, что мой отец и мой дед были очень взволнованы этим съездом и горячо его обсуждали.
Это был важный поворот в истории России, хотя фигура Хрущева очень противоречива,
как и его очевидное участие в репрессиях на Украине и в Москве. .

Спасибо за урок, возможность учить русский язык и русскую историю в то же время, это здорово. Я помню, что Хрущев посетил Данию в 1964 году это было большое событие.

And here is the link to the English version ‘THE UNMASKING OF THE CULT OF THE PERSONALITY OF STALIN’.
I consider that Richard has made a very good translation indeed.
So if you read my Russdian version and dind’t understood the details, you can check yourselves following the English version:

Und hier ist die deutsche Übersetzung des Artikels über den 20. Kongress und den Persönlichkeitskult von Stalin: